Skip to content

10 Ranger RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 23, 2011

Property Information

Block771
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,030
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
29%
Improvement Value:$84,900
71%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,310+2.8%
2024$13,919+3.3%
2023$13,474+0.2%
2022$13,454+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 6313, Page 653Recorded12/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1956