Skip to content

23 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block771
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,256
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
32%
Improvement Value:$78,900
68%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+2.8%
2024$13,557+3.3%
2023$13,124+0.2%
2022$13,104+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 7007, Page 847Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 28570, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1974