Skip to content

3 Crest RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block771
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,052
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
34%
Improvement Value:$73,000
66%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+2.8%
2024$12,856+3.3%
2023$12,446+0.2%
2022$12,427+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$521,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 5615, Page 797Recorded1/20/2006

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 4016, Page 861Recorded10/27/1992

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 3670, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1972