Skip to content

7 Timber RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block772
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,440
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
38%
Improvement Value:$64,600
62%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+2.8%
2024$12,167+3.3%
2023$11,779+0.2%
2022$11,761+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

DeedBook 19056, Page 1253

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 6338, Page 624NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/12/2012

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 4594, Page 883Recorded1/9/1999

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 4261, Page 361Recorded8/18/1995

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 29470, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1975