Skip to content

86 Farms Road CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block776
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,030
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
38%
Improvement Value:$56,000
62%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,793+2.8%
2024$10,498+3.3%
2023$10,162+0.2%
2022$10,147+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 18393, Page 1503Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 6609, Page 714Recorded9/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955