Skip to content

3 Center LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block776
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,269
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
35%
Improvement Value:$66,300
65%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+2.8%
2024$11,899+3.3%
2023$11,519+0.2%
2022$11,501+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft2,269DeedBook 4937, Page 442Recorded8/3/2001

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 3870, Page 563Recorded8/17/1990

Property Sale

Sale
$168,000

Property Built

Built

Year Built: 1955