Skip to content

10 Ridge CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block777
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,030
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
41%
Improvement Value:$52,100
59%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+5.4%
2024$10,002+3.4%
2023$9,675+0.2%
2022$9,660+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000

To:

DeedBook 19118, Page 1387

Property Built

Built

Year Built: 1955