Skip to content

64 Farms Road CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block777
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
41%
Improvement Value:$49,200
59%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+2.8%
2024$9,715+3.3%
2023$9,405+0.2%
2022$9,391+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 7026, Page 499Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$96,000

Property Built

Built

Year Built: 1955