Skip to content

58 Farms Road CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block777
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,894
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
37%
Improvement Value:$62,300
63%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,873+2.8%
2024$11,549+3.3%
2023$11,180+0.2%
2022$11,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft2,894DeedBook 6862, Page 213Recorded9/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955