Skip to content

60 Farms Road CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block777
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,030
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
37%
Improvement Value:$57,200
63%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937+2.8%
2024$10,638+3.3%
2023$10,298+0.2%
2022$10,282+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955