Skip to content

14 Bosko DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$741,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block785
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,940
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$64,800
65%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170+3.1%
2024$11,806+3.3%
2023$11,424+0.1%
2022$11,408+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$741,000

To:

DeedBook 19784, Page 865

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 6280, Page 876Recorded8/24/2011

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 4702, Page 555Recorded10/20/1999

Property Sale

Sale
$115,500

Property Built

Built

Year Built: 1969