Skip to content

11 Jefferson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Mar 5, 1996

Property Information

Block787
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,484
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
29%
Improvement Value:$89,500
71%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,303+3.1%
2024$14,847+3.3%
2023$14,366+0.1%
2022$14,346+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 4310, Page 523Recorded3/18/1996

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 29040, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1970