Skip to content

43 Bosko DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block788
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,699
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
31%
Improvement Value:$82,700
69%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,572+3.1%
2024$14,137+8.3%
2023$13,050+0.1%
2022$13,031+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 6617, Page 80Recorded9/25/2014

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 5766, Page 114Recorded12/27/2006

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 4450, Page 303Recorded10/15/1997

Property Built

Built

Year Built: 1971