Skip to content

11 First StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block78
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2400

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,596
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
30%
Improvement Value:$51,100
70%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+2.8%
2024$8,489+3.3%
2023$8,218+0.2%
2022$8,206+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 19636, Page 1273

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4021, Page 340Recorded11/18/1992

Property Built

Built

Year Built: 1950