Skip to content

7 Barton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block791
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,389
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
31%
Improvement Value:$76,100
69%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,511-1.0%
2024$13,652-13.8%
2023$15,843+0.1%
2022$15,821+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 17953, Page 32Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 17530, Page 581NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 3594, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1966