Skip to content

5 Hunter CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$455,500
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block793
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,389
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
30%
Improvement Value:$84,600
70%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,694+3.1%
2024$14,255+3.3%
2023$13,794+0.1%
2022$13,774+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,500

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 6283, Page 30Recorded8/31/2011

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 29360, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1965