Skip to content

15 Carter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 21, 2012

Property Information

Block792
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,484
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
35%
Improvement Value:$66,200
65%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+3.1%
2024$12,019+3.3%
2023$11,630+0.1%
2022$11,614+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 6326, Page 609Recorded2/23/2012

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 4305, Page 699

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft2,398Recorded2/22/1996

Property Built

Built

Year Built: 1965