Skip to content

3 Carter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block792
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,924
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
29%
Improvement Value:$83,100
71%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,243+3.1%
2024$13,817+3.3%
2023$13,370+0.1%
2022$13,351+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 5543, Page 791Recorded9/1/2005

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 28560, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1965