Skip to content

7 Hillwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 1999

Property Information

Block793
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,541
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
33%
Improvement Value:$80,900
67%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,730+3.1%
2024$14,291+3.3%
2023$13,828+0.1%
2022$13,809+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,541Recorded12/8/1998

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 3873, Page 107Recorded9/4/1990

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 28620, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1965