Skip to content

4 Carter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block793
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,890
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
30%
Improvement Value:$88,700
70%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,450+3.1%
2024$14,989+3.3%
2023$14,503+0.1%
2022$14,483+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 5487, Page 272Recorded5/3/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 3995, Page 516Recorded7/24/1992

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3709, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1965