Skip to content

61 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block795
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,256
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
28%
Improvement Value:$85,000
72%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,389+3.1%
2024$13,959+3.3%
2023$13,507+0.1%
2022$13,489+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

DeedBook 19912, Page 1269

Property Built

Built

Year Built: 1968