Skip to content

6 Hunter CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block793
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,240
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
31%
Improvement Value:$77,000
69%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,535+3.1%
2024$13,131+7.3%
2023$12,237+0.1%
2022$12,220+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

To:

DeedBook 19571, Page 1098

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 18563, Page 1911Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 5894, Page 640NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 1965