Skip to content

18 Myrtle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block796
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,634
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
25%
Improvement Value:$90,500
75%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,645+3.1%
2024$14,208+3.3%
2023$13,748+0.1%
2022$13,729+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 17261, Page 353Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 4075, Page 381Recorded7/26/1993

Property Built

Built

Year Built: 1969