Skip to content

10 Myrtle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block796
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,811
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
31%
Improvement Value:$71,500
69%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,633+3.1%
2024$12,256+3.3%
2023$11,859+0.1%
2022$11,843+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19249, Page 795

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 6122, Page 20NU CodeLove & affection (2)Recorded12/29/2009

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 5707, Page 509NU CodeLove & affection (2)Recorded8/17/2006

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 4620, Page 76

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 4447, Page 605Recorded10/6/1997

Property Sale

Sale
$32,219

From:

To:

Recorded11/3/1993

Property Built

Built

Year Built: 1969