Skip to content

2 First StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Jan 15, 1996

Property Information

Block79
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class10
Description6 APT&5 RM RENT
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage2,537
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$176,200
85%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,754+2.8%
2024$24,078+3.3%
2023$23,309+0.2%
2022$23,274+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft2,537DeedBook 4298, Page 493Recorded1/19/1996

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 4219, Page 483Recorded2/15/1995

Property Built

Built

Year Built: 1972