Skip to content

7 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block803
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,210
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,600
73%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,558+2.8%
2024$15,133+3.3%
2023$14,650+0.2%
2022$14,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 5233, Page 787Recorded10/14/2003

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

DeedBook 3982, Page 1Recorded6/3/1992

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3665, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1968