Skip to content

10 Plymouth LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block805
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,816
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
28%
Improvement Value:$102,500
72%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,095+2.8%
2024$16,628+3.3%
2023$16,097+0.2%
2022$16,073+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 5385, Page 295Recorded9/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1966