Skip to content

2 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block805
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,830
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
35%
Improvement Value:$69,500
65%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+2.8%
2024$12,413+3.3%
2023$12,016+0.2%
2022$11,998+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 17979, Page 1444NU CodePost-appeal (29)Recorded8/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966