Skip to content

29 Gloucester CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block807
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,194
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
29%
Improvement Value:$116,100
71%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,628+2.8%
2024$19,092+3.3%
2023$18,482+0.2%
2022$18,454+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 5606, Page 778Recorded1/4/2006

Property Built

Built

Year Built: 1971