Skip to content

14 Gloucester CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 2, 2008

Property Information

Block809
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,937
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
28%
Improvement Value:$103,300
72%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,299+2.8%
2024$16,827+3.3%
2023$16,289+0.2%
2022$16,265+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,937DeedBook 5975, Page 722Recorded8/18/2008

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

Sq Ft2,937DeedBook 4825, Page 883Recorded9/19/2000

Property Built

Built

Year Built: 1970