Skip to content

2 Gloucester CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block809
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,450
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
22%
Improvement Value:$136,300
78%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,033+2.8%
2024$20,458+3.3%
2023$19,805+0.2%
2022$19,775+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook 19785, Page 1632

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 5847, Page 129Recorded7/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 1970