Skip to content

20 Gloucester CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 1, 2000

Property Information

Block809
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,322
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
26%
Improvement Value:$105,300
74%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,143+2.8%
2024$16,675+3.3%
2023$16,142+0.2%
2022$16,118+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,322DeedBook 4812, Page 170Recorded8/16/2000

Property Built

Built

Year Built: 1969