Skip to content

1 Robin CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$497,500
Last Sale Date
Jul 10, 2007

Property Information

Block812
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,420
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
26%
Improvement Value:$90,800
74%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,814+2.8%
2024$14,409+3.3%
2023$13,949+0.2%
2022$13,928+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$497,500

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 5841, Page 384Recorded7/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1970