Skip to content

8 Sagamore LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$78,500
Last Sale Date
Sep 1, 1976

Property Information

Block812
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,347
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,400
23%
Improvement Value:$119,800
77%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,752+2.8%
2024$18,239+3.3%
2023$17,657+0.2%
2022$17,630+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,500

To:

Sq Ft2,347DeedBook 29460, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1970