Skip to content

17 Bunker Hill RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
Dec 9, 1976

Property Information

Block803
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,290
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
29%
Improvement Value:$84,000
71%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,988+2.9%
2024$13,599+3.4%
2023$13,157+0.2%
2022$13,136+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$73,500

To:

Sq Ft2,290DeedBook 29590, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1967