Skip to content

2 Aspen CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block812
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,924
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
24%
Improvement Value:$126,800
76%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,024+2.8%
2024$19,477+3.3%
2023$18,855+0.2%
2022$18,827+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$581,000

To:

DeedBook 5231, Page 882

Property Sale

Sale
$308,100
DeedBook 4092, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1993