Skip to content

49 Gates AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 22, 1997

Property Information

Block826
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,609
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
32%
Improvement Value:$71,200
68%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,569+2.8%
2024$12,226+3.3%
2023$11,835+0.2%
2022$11,817+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 4470, Page 789Recorded1/12/1998

Property Built

Built

Year Built: 1968