Skip to content

5 Manton AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block826
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,404
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
31%
Improvement Value:$75,600
69%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097+2.8%
2024$12,740+3.3%
2023$12,333+0.2%
2022$12,314+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6606, Page 680Recorded8/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965