Skip to content

11 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block827
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,328
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
22%
Improvement Value:$90,500
78%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,998+2.8%
2024$13,615+3.3%
2023$13,180+0.2%
2022$13,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962