Skip to content

5 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 25, 2004

Property Information

Block827
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,216
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
20%
Improvement Value:$103,100
80%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,510+2.8%
2024$15,087+3.3%
2023$14,605+0.2%
2022$14,583+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 5412, Page 51Recorded11/18/2004

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

DeedBook 3875, Page 824Recorded9/17/1990

Property Built

Built

Year Built: 1968