Skip to content

306 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1936

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block98
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,560
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
23%
Improvement Value:$51,200
77%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+2.8%
2024$7,789+3.3%
2023$7,540+0.2%
2022$7,528+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6881, Page 71Recorded10/22/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5897, Page 238Recorded12/3/2007

Property Built

Built

Year Built: 1936