Skip to content

6 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block9
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,310
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
18%
Improvement Value:$102,400
82%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,994+2.8%
2024$14,585+3.3%
2023$14,119+0.2%
2022$14,097+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19056, Page 268

Property Sale

Sale
$486,000

To:

DeedBook 6003, Page 325

Property Sale

Sale
$486,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 6003, Page 325Recorded11/18/2008

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 5699, Page 860Recorded7/28/2006

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 5338, Page 279Recorded6/18/2004

Property Sale

Sale
$215,000

Property Built

Built

Year Built: 1984