Skip to content

8 North DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1942

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block9
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,938
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
26%
Improvement Value:$64,500
74%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,444+2.8%
2024$10,159+3.3%
2023$9,834+0.2%
2022$9,820+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 5141, Page 571Recorded1/30/2003

Property Built

Built

Year Built: 1942