Skip to content

163 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block149
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,518
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
28%
Improvement Value:$191,700
72%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+0.2%
2024$8,072+7.8%
2023$7,489+0.0%
2022$7,487-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 5919, Page 866Recorded2/20/2008

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 4606, Page 662Recorded2/9/1999

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

DeedBook 4393, Page 628Recorded2/28/1997

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3744, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1899