Skip to content

329 Fayette St/343 WatsonPerth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block115
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2.5S 1R/3A,1S1U
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,463
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
26%
Improvement Value:$390,900
74%
Total Assessment$530,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,595+3.9%
2024$15,979+1.1%
2023$15,810+0.0%
2022$15,804-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904