Skip to content

367 Division St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2007

Property Information

Block148
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description2ST, 1RET/3APT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage4,742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
25%
Improvement Value:$284,600
75%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794+3.9%
2024$9,430+1.1%
2023$9,330+0.0%
2022$9,327-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 3920, Page 906

Property Sale

Sale
$41,299
DeedBook 3853, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1900