Skip to content

344 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block119
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB, WHS
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage6,832
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
25%
Improvement Value:$609,100
75%
Total Assessment$812,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,394-0.0%
2024$25,402+1.0%
2023$25,159-0.3%
2022$25,224-0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948