Skip to content

232-238 Smith St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block121
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SB&F, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage4,252
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,300
47%
Improvement Value:$323,700
53%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,231-0.0%
2024$19,237+1.0%
2023$19,053-0.3%
2022$19,102-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft4,252DeedBook 5197, Page 346Recorded6/25/2003

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 3716, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1922