Skip to content

224 Smith St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,524,421
Last Sale Date
Dec 3, 2004

Property Information

Block121
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description4SB,RET/WH37990
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,800
29%
Improvement Value:$1,150,000
71%
Total Assessment$1,608,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,307-0.0%
2024$50,323+1.0%
2023$49,841-0.3%
2022$49,969-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,524,421

From:

To:

DeedBook 5427, Page 77Recorded12/17/2004

Property Sale

SaleMulti
$780,000

From:

To:

DeedBook 5007, Page 192Recorded1/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1930