Skip to content

145 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block126
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionLAKELAND BANK
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage3,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
35%
Improvement Value:$472,000
65%
Total Assessment$722,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,577-0.0%
2024$22,584+1.0%
2023$22,368-0.3%
2022$22,425-0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 4960, Page 734Recorded9/27/2001